ZŠ a MŠ Služovice

Znak Obce

Adresa: Služovice 134, 747 28
Telefon: 733 180 527, 553 762 322

Desatero chyb, které dělají rodiče dětí ve školce

07.09.2020

https://www.modrykonik.cz/blog/redakce/article/desatero-chyb-ktere-delaji-rodice-deti-u9hmka/


Desatero chyb, které dělají rodiče dětí ve školce

 Vstup do školky je pro děti opravdu ohromný a také důležitý životní mezník, který v nich do velké míry formuje vztah ke vzdělávacím institucím vůbec. Jak tento velký životní krok dítě zvládne, samozřejmě hodně záleží na povaze konkrétního jedince, ale také na rodičích.

"Mám za sebou pár let praxe jako učitelka v mateřské školce, a proto bych se vám ráda pokusila poradit, co rozhodně nedělat. Všechny body vychází z mých zkušeností a rozhodně je nechci prohlašovat za nějaké dogma, pod které by se podepsala každá paní učitelka. Jedná se však ozkušenosti, které jsem vypozorovala právě při praxi s dětmi a doufám, že pro vás budou přínosné a pomohou vám v klidu prožít první týdny docházky do MŠ," říká jedna z koníkovek - enapay.

My rodiče občas - samozřejmě nevědomky - děláme chyby. To je naprosto normální a určitě na našich dětech nenapáchají nezvratitelné škody, nicméně pojďte se společně se mnou podívat na školkovské desatero chyb, které občas dělá spousta rodičů. 

Desatero hříchů 

1. Vyhrožují svým dětem školkou

Určitě to znáte - dítě vás doma neposlouchá, dělá si z vás legrácky a v nestřežené chvíli pronesete některou z těchto vět (samozřejmě v nesčetném množství variací, kombinací a s hrozivou intonací):

"Počkej ve školce, tam tě paní učitelky srovnají."

"Tohle ti ve školce nikdo trpět nebude."

"Půjdeš do školky a já budu mít klid."

Dítě pak získá pocit, že školka je místo, kam je odkládáte, abyste měli klid, aby se zlepšilo jejich chování atd. Ne, takhle to opravdu není. Paní učitelky ve školkách jsou většinou velice milé osoby, které to s dětmi umí a také jim umí připravit vhodný program s ohledem na jejich věk a potřeby. V žádném případě to nejsou osoby, které si neposlušné dítko podají a ukážou mu co proto. Před dětmi mluvte o školce vždy jen v dobrém, je i ve vašem zájmu, aby se tam děti těšily a ve školce se jim líbilo.

2. Lžou a dávají sliby, které nemohou splnit

Ráno vedete dítě do školky a to začne před třídou brečet, že chce jít domů alespoň po obědě. Nechcete, aby brečelo, a tak slíbíte, že si ho vyzvednete po obědě, i když víte, že to nemůžete splnit. Dítě sice v tu chvíli brečet přestane, ale opravdu bych vám nepřála vidět dítě, které čeká, až si ho vyzvednete. Věří, že splníte, co jste mu slíbili a když pochopí, že nepřijdete, je to mnohem horší. 

3. Nedodržují své sliby

Občas se samozřejmě stane, že svému dítku něco slíbíte a okolnosti vám bohužel znemožní to splnit. Pokud dítěti slíbíte, že ho vyzvednete po obědě a z jakýchkoliv důvodů to nemůžete dodržet, zavolejte do školky paní učitelce a poproste jí, aby vašemu potomkovi pověděla, že dorazíte později. I když jsou děti malé, chápou velmi dobře a je pro ně mnohem lepší dozvědět se věci na rovinu, než pořád čekat, kdy přijdete a pak být zklamané. Samozřejmě se to týká i všech jiných situací. 

4. Protahují loučení a dělají z něho "doják"

Pro loučení před odchodem do třídy se nejvíce osvědčilo tuto chvíli co nejvíce urychlit. Dejte prckovi pusu, popřejte mu hezký den, zamávejte a jděte pryč. Čas strávený ve školce uteče velmi rychle a za chvíli už zase budete spolu. Je tedy zbytečné tuto chvíli nějak dramatizovat, i když víte, že se vám i synovi/dcerce bude stýskat.

Možná se budete divit, ale zažila jsem maminku, která každý den ve dveřích brečela a neustále opakovala holčičce, jak moc ji miluje a bude se jí po ní strašně stýskat. I když je to určitě pravda, tak přesně tyhle chvíle vašemu dítěti mohou spíše ublížit. Holčičku, která jinak školku milovala, samozřejmě maminka rozbrečela také a rozhodila ji na hodně dlouhou dobu. Pokud vaše dítě už tak odchází do školky s pláčem, tak mu dlouhé loučení stejně nepomůže a rozhodí vás a dítko ještě více.

5. Komentují jídelníček

Většina rodičů v šatně dětem předčítá, co budou mít ten den k jídlu. Na tom samozřejmě není nic špatného. Pokud je něco, co vaše dítě miluje, klidně mu to řekněte, aby se mohlo těšit.

Pokud však víte, že bude něco, co vaše dítě rádo nemá, odpusťe si komentáře typu:

"Jiříčku, fuj, dneska máte rybičkovou pomazánku, to zase nebudeš nic jíst a budeš mít hlad." Ano, je klidně možné, že Jiříček nebude svačinu chtít, ale ve školce funguje jedno velké kouzlo - "skupinové, davové vnímání" a je tedy možné, že když Jiříček uvidí, jak si děti okolo něj pochutnávají na svačince, zkusí ochutnat také a nakonec třeba i zjistí, že je to vlastně dobré.

6. Zapomínají na náhradní oblečení

Přestože jste velmi pyšné na to, že vaše dítě je už x měsíců bez plenek a čurací nehoda se mu nestala opravdu dlouho, nezapomeňte dětem vždy nachystat kompletní náhradní oblečení, raději třeba i ve dvou variantách. Školka je pro děti přece jen poměrně stresující záležitost (především v počátcích docházky), a tak se malá nehoda stát může. Mimoto se také dítě může polít, umazat a velká většina dětí vyžaduje převléknutí. Ve školce sice bývá i nějaké erární oblečení pro všechny případy, nicméně každé dítě má raději své vlastní oblečení. 

7. Dávají dětem do školky nevhodné oblečení

Ve školce se dělá spousta činností, při kterých se vaše dítě může umazat, volte proto oblečení, u kterého vám nebude vadit, když se třeba i poničí. Každý rodič samozřejmě chce, aby to jeho potomkovi slušelo, ale lepší oblečení je opravdu zbytečné prckům do školky dávat.

Mimoto se také snažte dítěti dávat oblečení, které mu jde dobře oblékat a nepotřebuje přitom pomoct od paní učitelek. Ne, opravdu to není kvůli paní učitelkám, ty zajisté každému dítěti rády s oblékáním pomohou, ale mějte na paměti, že těch dětí mají na starost 26 a není tedy možné pomoci všem najednou. Dítě pak musí čekat, což některé vystresuje až k slzám. A to určitě nechcete.

8. Dovolují dětem nosit si do školky drahé hračky z domu

Zde platí opět to, co je uvedeno výše - nedávejte dětem do školky nic, co nechcete, aby se zničilo. V některých školkách si děti mohou vzít do třídy v podstatě jakoukoliv hračku (s ohledem na bezpečnost), ale pamatujte, že paní učitelky mají zodpovědnost za velké množství dětí, nemohou proto ještě hlídat hračky před poničením či jejich ztrátou.

9. Dávají do školky nemocné děti

Vím, že tenhle bod je někdy opravdu velmi složitý, vy musíte do práce, hlídání žádné nemáte a nebudete přeci nechávat dítě doma jen proto, že má rýmu. Jenže podobou situaci musí řešit i ostatní rodiče. Pokud tedy vaše dítě nakazí půl třídy, nikdo vám asi nepoděkuje.

Zkuste se na to podívat i z pohledu vašeho potomka. Má rýmu, bolí ho hlava, potřebuje odpočívat a přitom musí být ve školce s dalšími dětmi, přičemž opravdu není čas a prostor se mu zásadně přizpůsobit. Vzpomeňte si na chvíli , kdy není dobře vám. Kde jste nejraději? Doma, v klidu. Snažte se proto podobný komfort dopřát i svým dětem.

10.  Nečtou nástěnku

Poslední bod vám možná bude připadat trochu úsměvný, ale číst nástěnku je velmi důležité. Paní učitelky nemají tolik času, aby mohly každému rodiči sdělovat informace o provozu školky, výletech atd.

Několikrát jsem zažila situaci, kdy jsme měli odjíždět na výlet a rodiče přivedli dítě do školky později - třeba až poté, co jsme odjeli.  Nebo bez vhodného vybavení. Bohužel tím pak nejvíce trpí právě dítě, které je smutné a trápí ho, že o výlet přišlo. Paní učitelky se to nejdůležitější snaží sice připomínat, ale ne vždy to vyjde. Nebo to řeknou tatínkovi, který na to hned zapomene a "problém" je na světě.

Nástup do MŠ je kolikrát náročnější pro rodiče než pro samotné děti - nahlédněte proto do rozsáhlé diskuse Jak maminky zvládají nástup dětí do školky. O tom, jak nástup do školy zvládají děti, si můžete přečíst také na fóru